czwartek, 7 lutego 2013

Strzał w dziesiątkę!
Tłusty czwartek-ostatni czwartek karnawału - to dzień, w którym dziesięć lat temu odbyła się pierwsza wystawa inaugurująca działalność Galerii PATIO w WSHE w Łodzi. Była to wystawa „Kolumnada” Grażyny Brylewskiej i Marka Wagnera. Wystawą tą i symbolicznym „tłustym czwartkiem” zainicjowana została działalność nowego miejsca „dla sztuki”. Wtedy w 2003 roku był to dzień 27 lutego, były też nieśmiertelne pączki, jako poczęstunek podczas wernisażu. Jednak przede wszystkim był entuzjazm i radość z możliwości tworzenia. Od tego czasu przestrzeń publiczna patio stało się również przestrzenią sztuki. Co miesiąc nowa wystawa, warsztaty, spotkania z artystami. Był to prawdziwy „strzał w dziesiątkę”. Bardzo szybko miejsce to stało się dla studentów swoistym laboratorium, zaś dla uznanych twórców przestrzenią wolności. Nowe pomysły wymagały nowych rozwiązań i przestrzeni. Rok później wspólnie ze studentami zaadoptowaliśmy do potrzeb wystawienniczych Domek Ogrodnika, a następnie, „przy niewielkiej pomocy moich przyjaciół” z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, w starych magazynach i halach fabrycznych zorganizowaliśmy Galerię Nowa Przestrzeń. W 2005 roku otwarta została Galeria Biblioteka, a nieco później udostępniliśmy „alternatywne przestrzenie” nazywając je Galeria Ebro czy Galeria Kestenberga i choć wiadomo, że w sztuce nie o przestrzenie chodzi to jednak powoływanie do życia takich miejsc i stwarzanie różnorodnych możliwości wystawienniczych, gdzie sztuka może wejść w relację z przestrzenią, jest elementem niezwykle inspirującym, pogłębiającym poczucie wolności i umożliwiającym realizację projektów o różnej skali.  I tak w przeciągu dwóch lat Galeria PATIO stała się Centrum Sztuki PATIO, w którym realizując projekty artystyczne, tworzone były swoiste synapsy (moje ulubione słowo:) pomiędzy twórcami i odbiorcami sztuki, pomiędzy uczelniami, instytucjami kultury, wydarzeniami kulturalnymi.
Czyli po symbolicznym „tłustym czwartku” nastąpiły równie tłuste kolejne dni i choć, po pewnym czasie, zdarzały się momenty „wyciszenia” (z konieczności, jak to w karnawale, uzupełniania niezbędnych minerałów), to nie przeczuwaliśmy zbliżającej się „istnej popielcowej środy”. Z „tradycją” nie wygrasz. Po latach entuzjazmu nastąpiło wyciszenie i PATIO C.S. przestało być Centrum Sztuki. Traktowałam to, jako formę „przetrwalnikową”, nadając jej nazwę AHEart  z nadzieją na „lepsze czasy” i moment kiedy: hura PATIO C.S. wróci (pozostając przy porównaniach z karnawału wziętych trzymałam się tej myśli „jak pijany płotu”)
Najpierw, z przyczyn technicznych zamknięte zostało Ebro, później, zgoła z innych przyczyn „odpadł” Domek Ogrodnika, choć w kontekście powołania przez ASP kolejnego Domku Ogrodnika w parku Źródliska, nie był to duża strata jako, że bilans Domków Ogrodnika w Łodzi nie uległ zmianie. (Choć na marginesie ASP mogło z powodzeniem, ze względu na skalę, swoją Galerię nazwać „Domem Ogrodnika” lub chociażby „Domek Ogrodnika 2)
Dzisiaj nie istnieje również Galeria Nowa Przestrzeń. Nadszedł więc czas na zamknięcie AHEart czyli dekady budowania miejsca sprzyjającego sztuce. To też swego rodzaju „strzał w dziesiątkę”…
Teraz Galeria Biblioteka, wraz z zespołem dziesięciu dydaktyków kierunku Grafika AHE rozpoczyna nową działalność.  

Aurelia MandziukBrak komentarzy:

Prześlij komentarz