LUBIMY TO !

24.07.2012

 Nowy numer pisma SZTUKA I DOKUMENTACJA

Dostępny jest już nowy numer (6.) pisma Sztuka i Dokumentacja, a w nim: teksty opublikowane pod zbiorczym tytułem ,,Sztuka jako idea, ludzie, czas.” Dotyczą kwestii ogólnoteoretycznych jak i szczegółowych. Wśród tekstów znajdziemy zestaw dotyczący kwestii definicji sztuki, czyli powracający do zagadnienia kluczowego dla sztuki konceptualnej, jednak ujmowanego z perspektywy współczesności, a więc z dystansu czasowego i opisywanego za pomocą współczesnego języka badawczego. Dużą część zestawu tekstów stanowią opisy i interpretacje zarówno sztuki wybranych artystów jak i grup, środowisk oraz projektów takich jak ,,galerie konceptualne”. Spojrzenie z dystansu, bez ówczesnych uprzedzeń i bez awangardowego stylu myślenia, pokazuje przede wszystkim bogactwo i różnorodność sztuki konceptualnej w Polsce lat siedemdziesiątych... (ze wstępu do ,,Sztuka i Dokumentacja" nr 6). 
Zapraszamy do lektury!
Informacje na temat dostępności pisma: www.sid.free.art.pl
10.07.2012

Z przyjemnością informujemy o udziale studentki Barbary Florczyk w Siódmym Międzynarodowym Festiwalu Młodej Sztuki w Bełchatowie.
Prezentacje multimedialne Barbary Florczyk (videomural, videomalarstwo) pokazane zostały obok prac Joanny Sitko i Tomasza Wlaźlaka na ścianach Muzeum Regionalnego oraz Miejskiego Centrum Kultury w Bełchatowie w ramach działań towarzyszących Siódmemu Międzynarodowemu Festiwalowi Młodej Sztuki.
Barbara Florczyk jest bełchatowianką, studiuje w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi na Wydziale Artystycznym, kierunek Grafika -  specjalizacja Komputerowe Projektowanie Graficzne.
Od kilku lat jej pasją jest robienie fotomontaży i głównie to skłoniło ją do wybrania takiego kierunku studiów oraz zapoczątkowało przygodę z fotografią. Cechą wyróżniającą jej prace jest bogata kolorystyka. Przyroda w jej aranżacjach nabiera nowego, malarskiego wyrazu, a liczni sympatycy jej prac za każdym razem są pozytywnie zaskakiwani, (o czym świadczą liczne komentarze i wyróżnienia na portalach fotograficznych i artystycznych).
Prezentacje Barbary Florczyk oglądać można na "Wystawie w procesie" w Galerii Biblioteka do końca września. Zapraszamy!

Fot. Barbara Florczyk

 
06.07.2012

Wydawnictwo BOSZ zaprasza na 
konferencję prasową 
poświęconą prezentacji ekskluzywnego albumu Polska 
oraz dyskusji na temat promocji kraju poprzez literaturę i sztukę.

W konferencji udział wezmą:
prof. Michał Kleiber - wybitny naukowiec, prezes Polskiej Akademii Nauk, jeden z autorów tekstu do albumu Polska
Leszek Szurkowski - fotograf, grafik, wykładowca akademicki, autor projektu graficznego albumu Polska
Bogdan Szymanik - wydawca albumuPrezentację i dyskusję poprowadzi Jerzy Kisielewski

Konferencja odbędzie się 10 lipca 2012 o godzinie 11.00 w Centrum Prasowym PAP przy ulicy Brackiej 6/8 w Warszawie.

W albumie Polska (400 stron, wersja polska i angielska) znalazło się ponad 700 zdjęć wybitnych polskich fotografików, ukazujących piękno polskiej przyrody, ślady tradycji i historii, bogactwo zabytków i obraz współczesności.
Słowo wstępne autorstwa prezydenta Lecha Wałęsy i prof. Jerzego Buzka.
Teksty wprowadzające do poszczególnych części albumu przygotowali prof. Henryk Samsonowicz, prof. Franciszek Ziejka i prof. Michał Kleiber.
Publikację, oprócz niestandardowego formatu (280 × 375 mm) wyróżnia dopracowana strona edytorska, specjalnie dobrany papier, oryginalna tłoczona okładka i pergaminowa obwoluta.
29.06.2012

W lipcowo-sierpniowym magazynie kulturalnym „Kalejdoskop” kolejny artykuł o naszych studentkach:

Jak już informowaliśmy, powstaje nowa szata ,,Kalejdoskopu”! Zgodnie z aktualnymi trendami projektują ją na naszą prośbę studentki Wydziału Artystycznego Akademii Humanistyczno – Ekonomicznej pod okiem znakomitego grafika Michała Kacperczyka (prodziekana kierunku Grafika). Katarzyna Talikowska i Karolina Kujawska mówią o pierwszych koncepcjach... (czytaj więcej na stronie 9. nr 7-8/ 2012 „Kalejdoskopu”)

W magazynie również: prezentacja plakatów zaprojektowanych przez Katarzynę Talikowską i Karolinę Kujawską.

18.06.2012

„Kalejdoskop” przygotowuje się do zmiany layoutu. Nową szatę graficzną zaprojektują – w ramach zajęć – dwie studentki Wydziału Artystycznego Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi: Katarzyna Talikowska i Karolina Kujawska. Będą pracować pod okiem znakomitego grafika – Michała Kacperczyka.

Michał Kacperczyk, choć młody, jest już ważną postacią w środowisku łódzkich grafików. Za swoją twórczość dostaje prestiżowe nagrody. To najmłodszy doktor w historii Wydziału Artystycznego AHE; od 2007 r. prowadzi tam Pracownię Typografii wg autorskiego programu kształcenia. O roli litery w projektowaniu i swojej twórczości opowiada tuż przed rozpoczęciem prac projektowych nad nowym układem graficznym „Kalejdoskopu”... (czyt. dalej)01.12.2011

 Nowy numer pisma SZTUKA I DOKUMENTACJA

Dostępny jest już nowy numer (5.) pisma Sztuka i Dokumentacja, a w nim: w cyklu Badania m.in. tekst Moniki Bakke „Biologiczne media i niepokojąca rola dokumentacji”. W dziale Tłumaczenie, „Wizerunek artysty w sztuce performance: przypadek Rudolfa Schwartzkoglera” autorstwa Susan Jarosi. W części trzeciej – Na bieżąco, Karolina Jabłońska przybliża czasopismo pt. „Tytuł roboczy”. Zapraszamy do lektury.
Informacje na temat dostępności pisma: www.sid.free.art.pl