piątek, 27 kwietnia 2012


Zapraszamy na wydarzenia 
w ramach Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi9. maja (środa):17.00  
Marek Domański
Psychopompos – koda
Galeria Domek Ogrodnika AHEart, Rewolucji 1905 r.5217.30  
Spojrzenia
ASP Warszawa
Galeria Nowa Przestrzeń AHEart, Rewolucji 1905 r.5218.00  
Roombook 5 – Wojna Obrazów 
Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie
Galeria Nowa Przestrzeń AHEart, Rewolucji 1905 r.52Marek Domański

PSYCHOPOMPOS – KODA (2000-2011)
Kurator: Aurelia Mandziuk
Fotografie przedstawiają zainscenizowane w studiu obiekty, które znajduję lub buduję. Konstruując plan, prowadzę wolną grę symboli i znaczeń, które pojawiają się w polu mojej pamięci. Dopasowuję je do siebie tworząc na kliszy nowe znaki. Łączę paralelne przestrzenie, budując światy istniejące tylko na zdjęciach. W stosowanej przeze mnie metodzie inscenizacji, fotografia konstytuuje rzeczy i przestrzenie.
Poszukując inspiracji do swoich prac, odwołuję się do najbardziej elementarnych i uniwersalnych korzeni naszej kultury, które znajduję w mitach, kabale, alchemii oraz innych przekazach. Treści, często półświadome i przenoszone z pokolenia na pokolenie w formie różnych tradycji, stanowią o naszej wspólnocie i są rdzeniem także mojego przekazu. Zestawione w nowej formie mogą jeszcze raz stać się fundamentem rekonstruowanej tożsamości.
Na wystawie prezentowane jest wydawnictwo, zawierające zdjęcia z cyklu „Psychopompos”, zaprojektowane przez Michała Kacperczyka.ROOMBOOK 5 – WOJNA OBRAZÓW (2012)
Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie

Kurator: Halina Cader-Pawłowska
Performance i wystawa „Roombook 5 – Wojna Obrazów” to projekt z cyklu wystaw w procesie, polegających na anektowaniu przestrzeni prywatnych i publicznych do działań artystycznych trwających od kilku dni do kilku miesięcy. Artyści „zamieszkując” w tych miejscach tworzą instalacje, gromadzą artefakty, prowadzą akcje performatywne i interaktywne z zaproszonymi gośćmi. Projekty z serii „Roombook” są dokumentowane za pomocą różnych mediów. Dokumentacja stanowi integralną część dzieła.
„Wojna Obrazów” jest dedykowana artystom z kręgu awangardy i neoawangardy XX w. Projekt realizowany jest jako promocja Międzynarodowego Programu Naukowo-Artystycznego W Stronę Obrazu – Fotografia w Europie Środkowej organizowanego przez Uniwersytet Pedagogiczny i Muzeum Historii Fotografii w Krakowie w 2012 r.
Autorzy projektu Konrad Peszko, Daniel Zięcina i grupa ZRWR są studentami Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.SPOJRZENIA
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie

Kurator: dr Maria Pyrlik

Opiekun artystyczny projektu: dr hab. Prot Jarnuszkiewicz, prof. ASP / kierownik Katedry Fotografii WSzMiS ASP w Warszawie
„Spojrzenia” to pierwsza wystawa Katedry Fotografii i Realizacji Obrazu Wydziału Sztuki Mediów i Scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Katedrę tworzy dziewięć pracowni, w których studenci, na zasadzie relacji „mistrz – uczeń”, uczą się niezbędnej techniki oraz poszukują własnego języka wizualnego. Poprzez łączenie technik analogowych z cyfrowymi, młodzi twórcy mają możliwość eksplikacji swoich myśli. Nauka w katedrze wzbudza także refleksyjność i umiejętność stawiania pytań na temat otoczenia oraz siebie, pobudza świadomość, nakłania do zdziwień.
Tym samym wartością staje się nie tylko opinia i system jednego dydaktyka, ale cały układ różnych, czasem ze sobą przeciwstawnych, poglądów na temat medium fotografii, wśród których student musi odnaleźć samego siebie.
Jest to przede wszystkim prezentacja kolejnego pokolenia studentów, ich zainteresowań, wrażliwości, spojrzenia na świat, w którym żyjemy.
Stąd wiele postaw, zróżnicowanie tematów i prac.
Różnorodność spojrzeń!
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz