piątek, 13 stycznia 2012

Amulet dla Łodzi - projekt artystyczny


W Łodzi w przestrzeni publicznej, w dniach 14-30. stycznia prezentowana będzie skrzynia z pleksi, a w niej szczególny amulet-artefakt autorstwa Elżbiety Wysakowskiej Walters.
Projekt ten jest polską częścią międzynarodowej akcji artystycznej zaproponowanej przez European Public Art Center z siedzibą w Rydze.
Koordynatorem polskiej edycji jest AHEart Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi przy współpracy z Galerią Imaginarium.
Poszczególne elementy projektu realizowane były już w Rydze, Lizbonie, Helsinkach, Londynie. Teraz czas na Polskę oraz Islandię.
Projekt „Amulet-Duchowy obiekt chroniący przed śmiercią” przygotowany dla Łodzi
skupia się na zagadnieniu przesądów.
We współczesnej kulturze zachodniej, mamy w zwyczaju postrzegać przesądy jako niewinną grę, rodzaj flirtu z nieznanym, rozrywkę. Ta gra, jednakże, może mieć również ciemną stronę. Aby pokazać nielogiczność przesądów, autorka postanowiła zmaterializować pomysł zaproponowany przez szeregowego Baldricka (bohatera serialu Blackadder Goes Forth):
Niektórzy mówią że gdzieś na świecie istnieje kula z twoim imieniem? (...) No więc pomyślałem sobie, że jeśli będę miał kulę ze swoim imieniem, to nigdy mnie nie trafi. (...) No bo jakie są szanse na to, że istnieją dwie kule z moim imieniem.
Prezentowany artefakt, to obiekt-pocisk z wygrawerowanym na łusce napisem ŁÓDŹ umieszczony wewnątrz szklanej skrzyni usytuowanej w centrum Łodzi przy Łódzkim Domu Kultury.
Pojawieniu się obiektu będzie towarzyszyć szereg działań w przestrzeni miasta.
1. Dzięki pomocy studentów łódzkich uczelni , stworzony zostanie łańcuszek (ogólnie znana forma spamu, która posługuje się przesądami w celu wymuszenia określonego zachowania, przekazania jakiejś informacji).
2. Miejsca publiczne wokół obiektu, takie jak przystanki, słupy, ławki etc zostaną „opieczętowane" tajemniczymi komunikatami. Działanie, o charakterze lokacyjnym, będzie wykorzystywało mapy Google. Wszystkie komunikaty będzie można obejrzeć jako mapę Google z dokładną lokalizacją opis każdego komunikatu.

EPAC- European Public Art. Center
http://www.epacpublic.eu/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz