czwartek, 13 października 2011

Zaproszenie na wystawę 27 października

AHEart ma przyjemność zaprosić na otwarcie wystawy autorów:
Andrzej Jakub Olejniczak „Transformacja płaszczyzny”
Jan Kubasiewicz „Panorama”
27 października 2011 r. o godz. 18.00
Galeria Nowa Przestrzeń, Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi, ul. Rewolucji 1905 r. nr 52
Wystawa czynna do 18 listopada od wtorku do piątku w godzinach 11.00–16.00.
Andrzej Jakub Olejniczak:
Cykl prac zatytułowany Transformacja Płaszczyzny jest jedną z prób odkrycia podwójnej zależności. Jedną z nich jest element monochromatycznej bazy — tła z utajonym dynamizmem ledwo dostrzegalnych natężeń, którego porządek jest zakłócony poprzez załamania i rozcięcie powierzchni. Ten drugi aspekt ma głębsze działanie bowiem przez relację światła i cienia uzyskuje dodatkową cechę zmienności i przenikania przez warstwę tła tworząc nowe napięcia dynamiczne. Powoduje to wariacje w postrzeganiu reliefu i staje się mechanizmem transformującym te kompozycje. W końcowym rezultacie odbiorca jest decydującym choreografem tych zdarzeń, a moja rola sprowadza się do tworzenia struktur, które zapraszają do interakcji i nowego postrzegania.


Jan Kubasiewicz:
Projekt Panorama to rodzaj mapy – zapis pewnej podróży Wisłą w Warszawie, zarejestrowany kamerą wideo i przetransformowany na obraz statyczny. Panorama, której forma przypomina zapis wizualny fali dźwiękowej, zainspirowała jeszcze inną transformację – przetworzenia obrazu na dźwięk. Przez system odpowiedników, parametry obrazu są „odtwarzane” jako elementy kompozycji dźwiękowej. W rezultacie obraz Panoramy staje się „mapą” swojej własnej ścieżki dźwiękowej.
Projekt Panorama został zrealizowany przy współpracy z zespołami
Dynamic Media Institute, Boston: Colin Owens, dźwięk, programowanie, Mike Golembewski programowanie
i Galerii 2B w Warszawie: Józef Żuk-Piwkowski i Klara Kopcińska.Andrzej Jakub Olejniczak jest partnerem i dyrektorem artystycznym w założonym przez siebie studio projektowym Envisioning Business, Inc. w Nowym Jorku. Opracowało ono wiele kompleksowych programów identyfikacji wizualnej, koncepcji opakowań oraz wydawnictw korporacyjnych w różnych mediach i znane jest na nowojorskim rynku ze swojego innowacyjnego podejścia do komunikacji wizualnej. Działalność studia oparta jest na dogłębnej znajomości potrzeb biznesu, interdyscyplinarnego podejścia do projektowania i szybkiej adaptacji do zmieniającej się technologii procesów komunikacyjnych. Andrzej Olejniczak dzieli swój czas i wyobraźnię pomiędzy sztukę użytkową a działalność artystyczną, bez wysiłku poruszając się pomiędzy 2- i 3-wymiarowymi poszukiwaniami w malarstwie, fotografii, rzeźbie i sztuce generatywnej. Zajmuje się także projektowaniem wnętrz i przedmiotów. Jego prace znajdują się w wielu prywatnych kolekcjach oraz w dystrybucji sieci sklepów MoMA (Museum of Modern Art) i wydawnictwa Rizzoli.

Jan Kubasiewicz jest profesorem projektowania komunikacji wizualnej i dyrektorem studiów magisterskich projektowania graficznego w Dynamic Media Institute, Massachusetts College of Art and Design w Bostonie. Program studiów poświęcony jest architekturze i wizualizacji informacji oraz projektowaniu tzw. interfejsów użytkownika. Kubasiewicz wykładał gościnnie na uniwersytetach w USA, Australii, Chinach, Japonii, Korei, we Włoszech i w Polsce. Był organizatorem wielu wystaw, warsztatów, seminariów i konferencji na temat komunikacji, projektowania i mediów. Jako projektant, Kubasiewicz jest ekspertem w zakresie wizualizacji danych, projektowania interfejsów i publikacji. Jego klientami są przedsiębiorstwa zajmujące się nowoczesnymi technologiami, muzea, galerie oraz uniwersytety. Kubasiewicz uzyskał tytuł magistra projektowania graficznego i grafiki warsztatowej ASP w Łodzi; jego prace prezentowane były na międzynarodowych wystawach w USA, Japonii, Niemczech, Włoszech i Kanadzie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz