wtorek, 4 stycznia 2011

BALANCE-DISBALANCE – wystawa rzeźb i akcja taneczno-choreograficzna


Serdecznie zapraszamy 14 dnia 2011 roku do Galerii Biblioteka na inaugurację projektu "BALANCE DISBALANCE"
Na projekt balance-disbalance składa się wystawa rzeźb Marty Fuks-Frankiewicz inspirowanych tańcem oraz taneczno-ruchowy performance w wykonaniu studentów specjalności: tancerz-choreograf,
przygotowany pod kierunkiem dr Alexandra Azarkevitcha z Wydziału Artystycznego AHE w ŁodziZapraszamy na "balnce disbalance"
14. 01. (piątek)
godzina 17.00
Galeria Biblioteka - ul. Sterlinga 26, ŁódźMarta Fuks-Frankiewicz:
Rzeźby stworzone dla projektu BALANCE-DISBALANCE to moje autorskie impresje na temat ruchu w balecie. Tytułowe BALANCE to ruch pozorny, uchwycony w zalążku jego powstania; jakby moment powzięcia zamiaru jego wykonania przez tancerza. Analogiczne DISBALANCE to ruch faktycznie wykonywany w pozie która trwa ułamek sekundy ale uchwycona przez mnie będzie trwać wiecznie. Stąd wypływa też źródło sensualnej satysfakcji widza który patrzy na rzeźby i syci oczy ich wdziękiem i ulotnym urokiem na zawsze zapisanym w spiżu...
Rzeźby te mają również inny wymiar: oto dzięki Nim uzmysławiam Nam że Kobieta i Mężczyzna to dwie równorzędne wartości pomiędzy którymi stawiam znak równości. Są oni dla mnie dwoma biegunami równowagi życiowej. Ich związek, by być doskonałym musi być oparty o harmonię ducha, duszy i ciała, a jego motorem napędowym jest właśnie ta cienka granica między równowagą i nierównowagą dzięki której znów można osiągnąć- choćby i na krótko- stan równowagi i absolutnej harmonii.

W trakcie wernisażu rzeźb autorstwa Marty Fuks-Frankiewicz odbędzie się performance przygotowany przez studentów specjalności: tancerz-choreograf pod kierunkiem dr Alexandra Azarkevitcha z Wydziału Artystycznego AHE w Łodzi.
Artystka przypatrywała się tancerzom podczas zajęć specjalizacyjnych oraz w czasie prób przed występami. Projekt choreograficzny bazować będzie na technice tańca klasycznego, współczesnego oraz improwizacji kontaktowej.

Marta Fuks-Frankiewicz
ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi . Zajmuje się zarówno malarstwem jak i rzeźbą. W swojej twórczości pragnie uchwycić  i zatrzymać to co ulotne i przemijające. W rzeźbie fascynuje się postacią ludzką w malarstwie inspiruje ją zjawiskowość pejzażu.
Za unikatowe rzeźby wykonane w technice Plexi  Glass została nagrodzona I Nagrodą w Kategorii Form Przestrzennych „Tarnowskie Klimaty”- Tarnów 2005 oraz Nagrodę II Stopnia w Dziedzinie Działań Plastycznych  na VII Międzynarodowym  Festiwalu Działań Teatralnych i Plastycznych „Zdarzenia”- Tczew-Europa 2006. Członkini niemieckiej grupy artystycznej  DIE ROTE  FADEN oraz właścicielka Galerii i Pracowni  Artystycznej  ARTGO. Jej prace znajdują  się w kolekcjach w kraju i zagranicą.
Udział w wystawach zbiorowych:
2005  „Tarnowskie Klimaty” Tarnów
2006  VII Międzynarodowy Festiwalu Działań Teatralnych i Plastycznych „Zdarzenia”- Tczew-Europa 2006
Wystawa prac absolwentów Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Tadeusza Makowskiego Miejska Galerii Sztuki Łódź
Galeria Młodych Talentów, Galeria Rynku Sztuki Łódź
2008 Wystawa "ASP Rocznik 2007"   Centralne Muzeum Włókiennictwa Łódź
Wystawa poplenerowa  Konopnica
Wystawa poplenerowa  Załęcze Wielkie
2009 Wystawa poplenerowa  Załęcze Wielkie
Wystawa rzeźb,  IV Międzynarodowy Konkurs Sztuki Choreograficznej im. Sergiusza Diagilewa Łódź
Wystawa Rzeźby,   Miejski Ośrodek Kultury  Zgierz
„Wieczór ze sztuką” Pub Biblioteka Łódź
„Sztuka Portretu” Biblioteka Politechniki Łódzkiej Łódź
2010  "A message from the Polish Manchester" POSK Gallery Londyn
 „CZTERY PORY ROKU: LATO - EKSPLORACJA BIELI” Rickshaw House Gallery Londyn
 "FOUR CORNERS OF THE EARTH" Rickshaw House Gallery Londyn.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz